Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania na dzień: 9.11.2024 r.

Panno można, módl się za nami!
 
Przystępujemy do cnót Panny nad pannami, które przejawiają się w działaniu na zewnątrz. Jako pierwszą spotykamy jej przepotężną pomoc, gotową na usługi dla biednych ludzi.
Pięknie pisze apostoł Jakub: "Wiele może ustawiczna prośba sprawiedliwego" (Jk 5, 16). Czego to nie potrafią szczególniejsi przyjaciele Boga, Święci?! A co dopiero może najświętsza Dziewica?! Św. Anzelm woła do niej: "Ty, o Niepokalana, wyższa jesteś od patriarchów, wyższa od męczenników, wyższa od wyznawców, wyższa także od dziewic. Dlatego ty sama i bez nich możesz to, co oni z tobą potrafią". Maria jest przecie Matką wszechmocnego Syna Bożego. A to mówi wszystko. Jeżeli jej Syn jest wszechmocny z natury, to ona jest wszechmocna przez łaskę, ona jest w całym tego słowa znaczeniu Panną możną.
Kościół katolicki obchodzi osobne święto "Matki Bożej, Pośredniczki łask wszelkich". Ma to swoje głębokie uzasadnienie. Chrystus pośrednikiem u Ojca, Maria pośredniczką u Chrystusa. Już św. Efrem tak to wyraził: "Do Pośrednika pośredniczka całego świata!" Jej Kościół św. kładzie w usta słowa: "Oto, Pan mój dał mi wszystko i niczego nie masz, co by nie było w mej mocy, lub czego by mi nie powierzył".
Najgłębszą zaś racją przepotężnego pośrednictwa N. Marii Panny jest fakt, że Chrystus chciał przyjść na ziemię przez Marię. My więc powinniśmy dlatego znowu przez Marię iść do Chrystusa. Stąd też to zdanie św. Germana: "Nikt nie dostępuje wiecznego zbawienia, jak tylko przez ciebie, o Najświętsza!"
Zatem pamiętaj zawsze w ciężkich chwilach życia o Matce, przepotężnej Pośredniczce wszelkich łask. Staraj się też wlewać w serca innych dziecięcą ufność w jej potęgę. Módl się z Kościołem: "Módl się za nami, przemożna Pośredniczko nasza, abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych!"

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze