Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 86

Przygotowanie do Mszy św.
 
W najbliższych tygodniach staraj się zagłębić w liturgię Mszy św. Ta grecka nazwa na najświętszą ofiarę występuje w Dziejach Apostolskich (13, 2). Liturgia jest to zespół modlitw i obrzędów nakazanych przez Chrystusa i Kościół do publicznych nabożeństw, a zwłaszcza Mszy św. Liturgią nazywamy funkcje kapłana i ludu w świątyni. Lecz i tu można zastosować słowa: "Co się ogląda każdego dnia i co odbywa się często, to powszednieje i traci swój urok!" A jednak chodzi tu o rzeczy najświętsze, o boską ofiarę Mszy świętej, o której powiada św. Leonard: "Jedna Msza św. więcej jest warta, niż wszystkie skarby świata". Opłaci się więc poświęcić kilka rozmyślań tej pełnej tajemnicy ofierze.
Przyjrzyj się najpierw szatom kapłańskim. Ponieważ używa się ich na pamiątkę ofiary krzyżowej, dlatego są znaczone symbolicznie narzędziem męki Mistrza. A że wdziewa się je do służby najświętszej, przeto mają one napominać lud i kapłana do świętości życia.
Kapłan, który ma składać najświętszą Ofiarę, myje sobie najpierw ręce w zakrystii. Modli się przy tym: "Daj, Panie, moc rękom moim, na zmazanie wszelkiej skazy, bym mógł składać ci ofiarę czystym ciałem i duszą". - I kapłan i wierni powinni przystępować w nieskazitelności do ofiary czystego Baranka Bożego.
Przy wkładaniu humerału, który ma być pamiątką haniebnego zawiązywania oczu Chrystusowi Panu na podwórzu w czasie jego męki, modli się kapłan: "Włóż, Panie, na głowę moją przyłbicę zbawienia, bym mężnie odpierał zakusy szatańskie". O tej przyłbicy zbawienia nie tylko św. Paweł wspomina kilkakrotnie, lecz także prorok Izajasz (59, 17). Oznacza ona ciężkie zapasy ze złem, ale także zwycięstwo pod warunkiem, że walczy się w łączności z Chrystusem.
Niech ci to wystarczy na dziś. Wystarcza to też, by cię przekonać o głębokiej treści kościelnych obrzędów. Zastanów się nad wymaganiami, jakich żąda Kościół od kapłana, a także od ciebie. Do kapłana, do całego wiernego ludu, a także do ciebie odnosi się wskazanie św. króla Śpiewaka: "Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym miejscu? Człowiek o rękach nieskalanych i o czystym sercu" (Ps 24, 3-4).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze