Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 49

"Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów" (J 2, 1.2).
 
Zdumiewasz się. Albowiem ten właśnie Jezus, Bóg z Boga prawdziwego, Światłość z prawdziwej światłości - ten Jezus, na którego ludzkość oczekiwała tysiące lat - ten Jezus, któremu św. Jan Chrzciciel nie był godzien rozwiązać rzemyka u sandałów - ten Mistrz i Nauczyciel Izraela - ten właśnie Jezus pokazuje się po raz pierwszy światu na weselu! Na takim weselu, na którym gospodarz był przygotowany na nie byle jaką ochotę do picia u gości: "A gdy się napiją..." (J 2, 10).
Dlaczegoż to? Teraz pojmiesz słowa Apostoła: "Ukazała się dobroć i miłość Zbawiciela, naszego Boga" (Tt 3, 4). Zrozumiesz i te słowa: "Ukazała się bowiem łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom i poucza nas" (Tt 2, 11.12).
Ucz się od Pana. Wiedz, że żadne przykazanie nie zabrania ci brać udziału w podobnych przyjemnościach, ale pod jednym warunkiem, że będą one podobne, jak w Kanie. Pod tym warunkiem, że Jezus i Maryja będą mogli być tam obecni. Z tym założeniem, że ty, jak Jezus będziesz miał na oku chwałę Bożą i pożytek dusz bądź to dając przykład umiarkowania i skromności, bądź też przez dobre słowo w porę wypowiedziane, lub wreszcie przez intencję wzmocnienia sił do dalszej pracy. "Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie" (1 Kor 10, 31).
Tak się zachowuj zawsze, byś opuszczając jakąś zabawę czy przyjemność, nie musiał się skarżyć na siebie, jak stary Seneka: "Ilekroć poszedłem między ludzi, wracałem do domu zawsze mniejszy". Pamiętaj zawsze na słowa Apostoła: "Wszystko, cokolwiek działacie słowem lub czynem, wszystko /czyńcie/ w imię Pana Jezusa, dziękując Bogu Ojcu przez Niego" (Kol 3, 17).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze