Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 380

"Będzie bowiem wówczas wielki ucisk, jakiego nie było od początku świata aż dotąd i nigdy nie będzie" (Mt 24, 21).
 
Świat dzisiejszy nie umie patrzeć pod kątem nadprzyrodzoności. Wszystko pojmuje i tłumaczy tylko naturalnie. Czyta się dzień po dniu o trzęsieniach ziemi, katastrofach w naturze, o powodziach, pożarach, burzach, których ofiarą padają tysiące ludzi, całe miasta, wsie i kraje. I przechodzi się nad tym do porządku dziennego z tępym spokojem i niewytłumaczalną obojętnością. Czyżby to wszystko było przypadkiem? Czyżby Najwyższy wypuścił z prawicy ster rządów nad światem? Przenigdy! Gdyż na wieki pozostanie prawdą: "Z Niego i przez Niego, i dla Niego [jest] wszystko" (Rz 11, 36).
Nie zapominaj też i tych słów: "Sprawiedliwość wywyższa naród, a czyn haniebny pomniejsza narody" (Prz 14, 34). Dowodzą tego namacalnie dzieje narodu wybranego. Jak długo Izrael wiernie służył Panu "Juda i Izrael mieszkali bezpiecznie, każdy pod swoją winoroślą i pod swoim drzewem figowym" (1 Krl 5, 5). Gdy zaś dopuścił się lud wybrany grzechów, wtedy zsyłał Bóg bicze swoje: mór, głód i wojnę! Tak samo i dziś walące się na świat katastrofy należy również uważać za doraźny sąd i bicze Najwyższego, bez względu na to, czy świat zechce się ich dopatrzyć i w nie uwierzyć, czy też nie. Dlatego umiej wyczytać ze szpalt wiadomości codziennych władanie Boga nad światem. Przejmuj się całą doniosłością tej prawdy, że Bóg rządzi światem! Zachęcaj się do pojmowania życia po katolicku. Także do poprawy tego życia. Módl się z pobożną Judytą: "My nie mścijmy się za to, co cierpimy, ale przypisując to grzechom naszym, wierzmy, iż te utrapienia są mniejsze kaźni Pańskiej, którymi jako sługi karani jesteśmy ku poprawie, a nie ku zatraceniu naszemu" (daw. Jdt 8, 26).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze