Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 350

"Gdy to mówił do nich, pewien zwierzchnik /synagogi/ przyszedł do Niego i, oddając pokłon, prosił" (Mt 9, 18).
 
I ty powinieneś oddawać pokłony Panu. Powinieneś możliwie najczęściej spieszyć do świątyni, by składać hołdy. Dlaczego? Bo to jest twoim obowiązkiem stanu!
Zastanów się nad słowami Jezusa: "Ja jestem z wami po wszystkie dni" (Mt 28, 20). Z wami nie tylko przez wszechobecność, lecz także fizycznie pod postaciami chleba w Najśw. Sakramencie na waszych ołtarzach! Właściwie na każdych drzwiczkach tabernakulum powinny widnieć napisy: "Oto tron Boga i Baranka" (Ap 22, 3).
Gdyby zamieszkał u ciebie papież, lub monarcha lub inny jakiś wysoki dygnitarz, to czy zostawiłbyś go samego? Czyż nie odwiedzałbyś go bezustannie? A Chrystusa, najwyższego i najświętszego Boga, Chrystusa, Pana zastępów, nie odwiedzasz! Czy to zgodne z zasadami przyzwoitości? Czy chcesz ściągnąć na siebie wyrzut św. Jana Chrzciciela: "Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie" (J 1, 26). Albo czy chcesz usłyszeć kiedyś na sądzie tę skargę: "Byłem więźniem" - w tabernakulum - "a nie odwiedziłeś mnie?" (Mt 25, 43).
Zastanów się ze świętą powagą, co w tej kwestii zamierzasz uczynić i co zmienić. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nadarzy ci się szereg sposobności, przy wychodzeniu z domu, przy zakupach, przy odwiedzinach, by wstąpić na chwileczkę do kościoła i pokłonić się swemu Panu w Eucharystii i pocieszyć go w opuszczeniu. Może współdziałasz z ruchem liturgicznym. Wiedz jednak, że stara kobiecinka, która wczesnym rankiem drepcze powoli na Mszę św., a wieczorem znowu spieszy na chwilkę cichej adoracji, więcej działa w ruchu liturgicznym, niż ty i wielu innych, którzy biorą udział w przeróżnych zjazdach, mają podręczniki liturgiczne z pięknie złoconymi brzegami, przy każdej sposobności rozprawiają o głębokim znaczeniu tajemnic, a zastraszająco mało troszczą się o słońce wszelkiej liturgii, o Chrystusa w Eucharystii. I tu też trzeba więcej akcji katolickiej! Słuchaj, jak cię wzywają słowa Marty: "Mistrz tu jest i woła cię" (J 11, 28).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze