Kazania
Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 342

Królowo wszystkich Świętych, módl się za nami!
 
Najświętsza Dziewica jaśnieje ponad wszystkimi Świętymi łaską, cnotą, chwałą i pełnią władzy. Nie nadaremnie była ona Matką Boga i wolną od wszelkiej zmazy. Lecz jak obydwa te przywileje są dla nas tajemnicą, tak też tajemnicą pozostaje dla nas to wszystko, co wynosi ją na Królową wszystkich świętych. Nawet Kościół św. uwielbiając Maryję jest zmuszony używać przenośni i obrazów. Dlatego wkłada w usta Królowej nieba te słowa: "Wyrosłam jak cedr na Libanie" - tak była wytrwała w cnocie - "i jak cyprys na górach Hermonu" - tak wybitna w świętości. - "Wyrosłam jak palma w Engaddi" - jest to symbol dążenia Maryi do Boga - "i jak krzewy róży w Jerychu" - woniejąc na wszystkie strony pięknością i zapachem miłości Boga - "jak wspaniała oliwka na równinie" - dająca oliwę miłości bliźniego, która łagodzi i koi - "i wyrosłam w górę jak platan" - rozweselając i ocieniając wszystkich swoim wzorowym życiem. - "Wszystko przepoiłam wonnością jak cynamon i aspalat pachnący, i miłą woń wydałam jak mirra wyborna" (Syr 24, 13-15).
Zważ to dobrze, że ile cnót na ziemi, tyle chwały i potęgi w niebie. Dlatego to powiada św. Bazyli: "Jak blask słońca przewyższa blaski gwiazd wszystkich razem wziętych, tak chwała Matki Boga przyćmiewa wspaniałość wszystkich świętych". O potędze jej pisze św. Piotr Damian: "Tobie, o Dziewico i Królowo, dana jest wszelka władza na niebie i na ziemi; dla Ciebie nic niema niemożliwego. Czyżby więc mógł oprzeć się tej potędze Ten, który z twego ciała wziął ciało swoje? Ty przystępujesz przed złoty ołtarz pojednana z prośbą, ale i z rozkazem jako matka, a nie jako służebnica".
Zaprawdę opłaci się dążyć do cnoty i świętości. Maryja doświadczyła tego, ona, która teraz jest królową Świętych.
Naśladuj Maryję. Wiele już znaczy, gdy masz dobrą wolę. Rozpocznij od dziś. Przezwycięż się w tej rzeczy, która od dawna już gorszy twoje otoczenie. Postępuj według tego nakazu bożego, na którym i Maryja opierała swoją świętość: "Będziecie dla Mnie święci, bo Ja jestem święty, Ja Pan" (Kpł 20, 26).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze