Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 334

"I uwierzył on sam i cała jego rodzina" (J 4, 53).
 
Uwierzyć w jakiś szczególny dowód łaski bożej sprawia nam nieraz wielką trudność. Mamy przecie do dyspozycji krytykę, która aż nazbyt często wyradza się w straszną wybujałość. Nie wahamy się kłaść Boga i jego działanie przez Świętych pod skalpel chorującej na racjonalizm nauki. I jeszcze pochlebiamy sobie, że przecie to my jesteśmy tymi chirurgami!
Ale co mówi na to Mistrz? "Jeśli się nie staniecie jak dzieci..." (Mt 18, 3). Tą dziecięcą prostotą w sprawach religijnych przewyższa nas wiele narodów. I to z błogosławionym skutkiem, wynosząc dzięki swej dziecięcej prostocie i dziecięcej ufności tylu swoich rodaków do czci na ołtarzach. Jakże się to modlił Zbawiciel? "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom" (Łk 10, 21).
Na pewno żyli i żyją święci i błogosławieni także w naszym narodzie, i to niezawodnie więcej, niż przypuszczamy. Muszą jednak pozostać w mrokach, gdyż my wierzymy tylko w drogi naturalne, w środki naturalne i naturalną pomoc, a nasza wiara w nadprzyrodzoną interwencję Boga i jego świętych niestety wiele pozostawia do życzenia. My chorujemy właśnie na strach przed szczególniejszym działaniem łaski Najwyższego i jego świętych sług i służebnic. Zrobilibyśmy wielki krok naprzód, gdybyśmy to poznali. Warto pamiętać o sposobie działania Tego, o którym czytamy: "Duch wieje tam, gdzie chce" (J 3, 8).
Oby powróciła nam wiara naszych przodków, błogosławiona i prosta jak u dzieci! Obyśmy znowu całkowicie i z przekonaniem mogli się przyznać do tych wiele mówiących słów Pisma św.: "Bóg wybrał właśnie to, co głupie w oczach świata, aby zawstydzić mędrców, wybrał to, co niemocne, aby mocnych poniżyć; i to, co nie jest szlachetnie urodzone według świata i wzgardzone, i to, co nie jest, wyróżnił Bóg, by to co jest, unicestwić" (1 Kor 1, 27-28).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze