Kazania
Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 281

Wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali (Łk 17, 12.13).
 
Tak zwany lekki trąd porównano z grzechem powszednim. Wystrzegaj się go i lekkomyślnie nigdy się nim nie obarczaj.
Oto, co mówi Duch Święty: "Kto ma za nic małe rzeczy, wnet podupadnie" (Syr 19, 1).
A Chrystus, co mówi? "Kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie" (Łk 16, 10). Co mówią święci Ojcowie? U Grzegorza z Nazjanzu czytamy: "I mała iskierka może rozniecić olbrzymi pożar". U św. Efrema zaś: "Miejcie się na baczności ze starannością, jaka tylko jest do pomyślenia, nawet w najmniej znacznych rzeczach przed kłamstwem i chytrymi sidłami szatana!" A doświadczenie, czego uczy: "Nikt przez jedną noc nie stał się szatanem!"
Co mówią fakty? Wszyscy złoczyńcy, zbrodniarze i wykolejeńcy przez długi czas staczali się na dno zła. Także Judasz! On też początkowo dopuszczał się drobnych sprzeniewierzeń, potem rozpętała się w nim chciwość, aż wreszcie oplatało go skąpstwo: "Był on złodziejem, i mając trzos wykradał to, co składano" (J 12, 6). W końcu doszło do tego, że milsze mu było parę groszy, niż Bóg i dusza własna. Tak więc stał się zdrajcą, sprzedawczykiem Boga samego, odstępcą i samobójcą.
Co mówią dusze czyśćcowe? "Gdybyśmy tylko nie myślały i nie wmawiały sobie aż nazbyt często, że to lub owo jest tylko grzechem powszednim! Bowiem teraz pozornie najmniejsza niewierność musi być surowo odpokutowana. Musi być odpokutowana przez pozbawienie oglądania Boga". Wołają one w świętej tęsknocie za ojczyzną: "Biada mi, że tak długo trwa moje więzienie!" (Ps 120, 5).
Nigdy więc nie sądź, iż grzech powszedni to drobnostka nic nieznacząca. Nigdy z nim nie igraj. "Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim" (Mt 5, 19).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze