Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 274

Będziesz miłował Pana, Boga swego, całą swoją duszą (Łk 10, 27).
 
Znów słówko o dziecięcej prostocie. Dlatego pytanie: Jak dojść do tej dziecięcej prostoty? Odpowiedź: Przez to, że raz po raz będziesz spoglądał ku Ojcu w niebiesiech!
Znajdziesz Ojca w przyrodzie: "Niebiosa głoszą chwałę Boga, dzieło rąk Jego nieboskłon obwieszcza" (Ps 19, 2). Nie przechodź tylko z jakąś tępotą umysłową poprzez naturę!
Znajdziesz Ojca w bliźnich. W człowieku o silnym charakterze masz obraz niezmienności i wierności Boga. W dobrych znajdziesz Boga dobroci; w ofiarnych Boga miłości. Nawet w zaginionych dzieciach ludzkości możesz wyczytać miłosierdzie Boga, które odniesie nad nimi zwycięstwo.
Znajdziesz Boga w sobie samym. Udało ci się dojść po wielu trudach do celu i poznałeś, że jest to dar Boga, wówczas powiadasz: "Bogu dzięki!" Uczułeś w sobie siłę do zniesienia wielkich nawet cierpień i uznałeś: "Od Boga mi się to stało!" Zabłąkałeś się i ze skruchą nawróciłeś się, bo poczułeś w sobie dobrotliwe działanie Boga.
Znajdziesz Boga w Chrystusie, który powiedział: "Nikt nie przychodzi do Ojca, jak tylko przeze mnie" (J 14, 6). W Chrystusie, który i te wyrzekł słowa: "Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca" (J 14, 9). A więc przyjmij do siebie Jezusa bądź to przez czytanie ewangelii, bądź też przez przyjęcie Komunii św.
Przede wszystkim jednego nie zapominaj: Utoruj drogę Ojcu przez zmiażdżenie cudzych bogów! Ten zgina kolano przed chciwością, ów przed żądzą czci, inny znów przed wiedzą, ktoś czwarty przed Goethem lub Schoppenhauerem, piąty przed Kantem lub Nietzschem i kto by potrafił wymienić ich wszystkich. Utoruj wolną drogę, a ukaże ci się Ojciec! Do tego niech pomaga ci modlitwa: "Panie, pokaż nam Ojca!" (J 14, 8).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze