Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 228

Rekolekcje: O grzechu.
 
Grzech śmiertelny jest niedorzecznością. I szaleństwem!
Jest on szaleństwem ze względu na zawierającą się w nim niewierność względem Boga. Względem Boga, przy którym człowiek uroczyście i dobrowolnie stanął przy Chrzcie św. i przy pierwszej Komunii św. Względem Boga, który obsypał człowieka darami ciała i duszy i już jako dziecię przyjął na syna i dziedzica nieba. Względem Boga, który powiada do duszy: "I poślubię cię sobie znowu na wieki" (Oz 2, 21). Względem Boga, który skarży się: "Niebiosa, słuchajcie, ziemio, nadstaw uszu, bo Pan przemawia: Wykarmiłem i wychowałem synów, lecz oni wystąpili przeciw Mnie" (Iz 1, 2).
Szaleństwem jest grzech śmiertelny z powodu zawartej w nim niewdzięczności względem Boga. Zastanów się nad dobrodziejstwami co do ciała: dlaczego nie przyszedłeś na świat głuchy, chromy lub niemy? Dlaczego masz jeszcze używanie odrobiny rozumu? Musisz wyznać: "Sam Bóg daje wszystkim życie i oddech, i wszystko" (Dz 17, 25). Weź teraz dobrodziejstwa co do duszy: dlaczego nie przyszedłeś na świat w krajach pogańskich, w otoczeniu ateistycznym? Dlaczego zawdzięczasz swe wychowanie chrześcijańskie rodzicom i nauczycielom? Dlaczego zachowałeś znicz wiary aż do tej chwili? Tego wszystkiego nie dostąpiły liczne tysiące! Musisz wyznać: "Stało się to przez Pana: cudem jest w oczach naszych" (Ps 118, 23).
Zastanów się nad tym wszystkim, a potem złóż na jedną stronę te wszystkie dobrodziejstwa Boże, na drugą zaś grzech ciężki - i niepodobna, byś nie doszedł do przekonania, iż w grzechu śmiertelnym kryje się szalona niewdzięczność względem Boga. Względem Tego, który z bólem zmuszony jest zawołać: "Gdybyż to lżył mnie nieprzyjaciel, z pewnością bym to znosił. Lecz jesteś nim ty, równy ze mną, przyjaciel mój zaufany... " (Ps 54, 13).
Spontanicznie musi się w nas obudzić niezłomne postanowienie: "Precz ze wszystkim, co mogłoby prowadzić do grzechu śmiertelnego! Ze wszystkim!" U mnie samego i u tych, którzy są zleceni mojej pieczy. "Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem" (Rz 12, 9).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze