Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 187

"Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie" (J 16, 3),
 
Chrystus przepowiada najpierw co czeka dobrych i sprawiedliwych. Prześladowanie od złych.
To prześladowanie zwykła rozpętywać brutalna przemoc. Doznali tego chrześcijanie pierwszych wieków; to samo spotkało katolików w dobie reformacji; to samo znosić musieli katoliccy Polacy, Ormianie i Irlandczycy; z tym samym przyszło walczyć katolikom we Francji i Niemczech w walkach kulturowych XIX wieku; ta sama brutalna przemoc gnębi katolików w Meksyku i Rosji za naszych dni. "Będą tak czynić" - powiada Chrystus Pan.
Jad prześladowczy wylewa się przez szyderstwa i urągania. Szydercze docinki ścigają ustawicznie wierzącego robotnika przy jego pracy, człowieka na stanowisku w jego biurze, porządnego ucznia w szkole, a urzędnika od zwierzchników. Często przez całe lata! Na katolickich rodziców, których Bóg obdarzył licznym potomstwem, bryzga się stekiem urągowisk. Członków katolickich stowarzyszeń szarpie się przy każdej sposobności. "Będą tak czynić" - powiada Chrystus Pan.
Prześladowanie to wyraża się przez upośledzenie. W niektórych krajach samo przyznanie się: "Jestem wyznania katolickiego" wystarcza nieraz, by na prośbę o posadę otrzymać odpowiedź: "Bardzo mi przykro..."! Ilu dobrych pracowników musiało cierpieć nędzę, gdyż nawet za niskim wynagrodzeniem nie mogły znaleźć posady! Ile to małżeństw z licznym potomstwem przerzucano z mieszkania do mieszkania! "Będą tak czynić" - powiada Chrystus Pan.
Czy mają się smucić ci wszyscy prześladowani? Ależ za nic przenigdy! Znajdują się oni przecież w najlepszym towarzystwie; przy Boskim Mistrzu, przy św. Apostołach, zaliczają się do grona męczenników.
W dodatku prześladowanie trwa tylko chwilkę! Potem zmienią się role. Potem biada prześladowcom! Na sądzie ostatecznym będą oni wołać w rozpaczy: "Oto ci są, których niegdyś wyśmiewaliśmy i obsypywaliśmy szyderstwami! My głupi mieliśmy życie ich za szaleństwo, śmierć - za hańbę. Oto są policzeni między synów Bożych i ze świętymi mają udział" (Mdr 5, 4-5).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze