Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 172

"Władca tego świata został osądzony" (J 16, 11).
 
Nie bez powodu Zbawiciel zwraca swoim hufcom uwagę na grożące im niebezpieczeństwa. Na sidła i podstępy tego, którego nazywa on władcą tego świata. Na tego, o którym powiada: "Widziałem szatana, spadającego z nieba jak błyskawica" (Łk 10, 18). Na tego, którego nazwał "kłamcą i ojcem kłamstwa i zabójcą od początku" (J 8, 44).
Władca tego świata nie może mieć nigdy dobrych zamiarów, lecz zawsze dąży do złego. W XIII rozdziale swego Objawienia św. Jan maluje nam, jak szatan podżega pogański świat do walki z Bogiem i chrześcijaństwem. O tym, jak dotkliwie potrafi szatan szkodzić ludziom na ich mieniu doczesnym, świadczą zarówno księgi Hioba i Tobiasza, jak też opętani z Ewangelii. Przede wszystkim chodzi mu o zbawienie dusz, by temu przeszkodzić "krąży jak lew ryczący szukając kogo pożreć" (1 P 5, 8). Tertulian robi tu następującą uwagę: "Szatan nie może tego ścierpieć, że słudzy Chrystusa będą sądzić jego i jego współaniołów. Dlatego przypuszcza na nich szturm i oblega ich, próbując, czy nie uda mu się zaślepić ich oczu cielesnymi pożądliwościami, uwikłać serca w światowe rozkosze, pogrzebać ich wiary w gruzach lęku przed względem ludzkim lub przewrotnymi naukami zwieść ich na manowce".
Miej się więc na baczności. Bez żadnego kompromisu z wysłannikami szatana, a zatem z dala od niedowiarków, precz z wrogimi wierze św. pismami, precz z ateistycznymi kinami, precz z partiami i organizacjami, podkopującymi wiarę św. Lecz nie obawiaj się znów nadmiernie władcy tego świata, bowiem jego moc została złamana przez Chrystusa. U św. Augustyna czytamy: "Diabeł podobny jest do psa na uwięzi; nie może on nikogo ugryźć, chyba że ktoś lekkomyślnie i zuchwale zbliży się do niego". Dlatego zapamiętaj sobie dobrze tę zasadę: "Bądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was" (Jk 4, 7).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze