Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 158

"Wilk zaś porywa i rozprasza owce" (J 10, 12).
 
Któż jest tym wilkiem? W pierwszej linii ci wszyscy, którzy zasadzają się chytrze na naszą św. wiarę. Liczba ich legion! Nienawidzą oni Kościoła, obrzucają obelgami papieża i duchowieństwo, szydzą ze zwyczajów i praktyk religijnych i gorliwie zabiegają o jak najliczniejsze dezercje spod znaków Chrystusa. W ten sposób są jawnymi "dziećmi diabła" (1 J 3, 10) i robotnikami tego, którego sam Chrystus nazwał "zabójcą od początku i ojcem kłamstwa" (J 8, 44). O nim to pisze prorok z Patmos, że "zwodzi całą zamieszkałą ziemię" (Ap 12, 9). Miej się na baczności. Miej baczne oko na siebie samego, jak też na wszystkich, oddanych twej pieczy. Nie dozwól nigdy, by przez wątpliwej wartości stosunki lub przez złą prasę wdarł się ów wilk do twojej duszy lub do dusz twoich bliskich. Wiesz przecież dobrze: "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony" (Mk 16, 16).
Kto jest wilkiem? Ci wszyscy, którzy podkopują moralność. I tych też liczba legion. Sami pogrążeni w bagnie najpodlejszych występków, znajdują pewną dziką radość i pewne uspokojenie na myśl, że przecież nie tylko oni sami są takimi. Ich zabiegi służą temu, by możliwie jak najwięcej ludzi wciągnąć w sidła nieobyczajności. Zaczyna się od pochlebnych słówek, jakimś podarkiem i kieliszkiem zaślepia się ofiarę, dwuznacznymi komplementami i miłostkami idzie się dalej. A w końcu po wszystkim: łzy po utraconej niewinności, wstyd przed hańbą i niesławą, zmartwienie z powodu nędzy, jaką się na ofiarę ściągnęło. Niestety, wszystko to przyszło za późno!
Kim są te wilki? Wszyscy ci, co głoszą ewangelię ciała. Mocno spóźniony, ale zawsze jeszcze aktualny głos ostrzegawczy przeciw współczesnemu seksualnemu rozpasaniu podniósł dyrektor kliniki uniwersyteckiej w Tubingen, profesor Mayer. W swej publikacji daje on rzut oka na jego wstrząsające skutki: zdziczenie seksualne młodzieży, zastraszające szerzenie się chorób wenerycznych i nerwowych, jakieś szalone szerzenie się przestępczości w zabijaniu kiełkującego życia, zniszczenie i zrujnowanie wartości ludzkich i kulturalnych, które kwitną na gruncie szlachetnej kobiecości, wreszcie beznadziejne pogwałcenie małżeństwa, rozbicie rodziny, wręcz samej społeczności. Strzeż się! Miej baczne oko na siebie samego, jak też na wszystkich powierzonych twej pieczy. Czuwaj! Zwalczaj! Unikaj okazji! Apostoł pisze: "Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie. Owocem zaś ducha jest wstrzemięźliwość i czystość" (Ga 5, 19-22).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze