Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 45

"A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda" (Mt 2, 12).
 
Jakoś już słyszał, i tyś nie powinien wracać do Heroda starego roku, lecz nowemu mocno spojrzeć w oczy i - przewidywać. W nowym roku czeka cię praca i walka.
Czeka cię także w nowym roku cierpienie i wiele utrapień. One również począwszy od grzechu w raju są nieodłączne od ludzkości. Czytamy w Dziejach Apostolskich: "Przez wiele ucisków trzeba nam wejść do królestwa Bożego" (Dz 14, 22). Źródłem cierpień jest ułomne ciało, lecz znacznie przykrzejsze są dolegliwości duszy; cierpienia pochodzą od bliźnich i krewnych; utrapienia rodzą się z naszych namiętności.
Przygotuj się na cierpienie. Znoś je z poddaniem się woli Bożej. Nie żąda się przy tym od siebie, byś kochał cierpienia, byś na nie nigdy nie mógł się i pożalić. Nie zabrania ci się uskarżać na nie. Niemiecka stygmatyczka, Teresa z Konnersreuth, daje tobie i wszystkim dobrą wskazówkę. Miała do wytrzymania niezmiernie ciężkie fizyczne i duchowe cierpienia jako zadośćuczynienie za innych. Widziano, jak powalona boleścią i trwogą jęczała na łóżku: "Nie mogę, nie potrafię!" Nie była to niecierpliwość, ale coś całkiem naturalnego i ludzkiego. Dała też bliższe objaśnienie: "Cierpienia nikt nie może lubić. I ja go nie lubię. Nikt z ludzi nie lubi cierpienia, a ja jestem człowiekiem." Potem jednak dodała: "Miłuję wolę Zbawiciela. A gdy On zsyła cierpienie, to przyjmuję je, bo On tego żąda". Także Zbawiciel nie lubił cierpienia, inaczej nie modliłby się w Ogrójcu Oliwnym o oddalenie kielicha. Także Zbawicielowi wyrwał się w cierpieniu jęk: "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?" (Mt 27, 46). Wolno ci więc użalić się na cierpienie. Nigdy jednak nie narzekaj, że przyszło na ciebie cierpienie, czyli nie krytykuj woli bożej. Nie posądzaj również tych, co w cierpieniu narzekają, o niecierpliwość. Niecierpliwymi są ci tylko, którzy się sprzeciwiają woli bożej. Zastanów się nad tym nieco głębiej. To cię pocieszy i umocni. Pamiętaj bowiem, że "naczynia garncarskie piec doświadcza, a ludzi sprawiedliwych pokusa utrapienia" (Syr 27, 6).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze