Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 360

"Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? / Odpowiedział Jezus: / Tak, jestem królem" (J 18, 37).
 
To własne świadectwo Jezusa nie jest jedynym dowodem na charakter królewski Chrystusa Pana. Oprócz tego mamy mnóstwo innych świadectw.
Daniel ogląda w widzeniu jak Przedwieczny "daje" Odkupicielowi "panowanie, chwałę i władzę królewską, a służyć Mu będą wszystkie narody, ludy i języki" (Dn 7, 13-14). - Prorok Jeremiasz mówi o nim, jako o "Królu, który będzie władał" (Jr 23, 5). - Izajasz wielbi go, jako "Księcia pokoju" (Iz 9, 6). - Posłaniec z nieba Gabriel oznajmia z polecenia Najwyższego: "Będzie panował nad domem Jakuba na wieki" (Łk 1, 33). - Przy przemienieniu na Taborze ogłosił go sam Ojciec przedwieczny Panem i Królem wszystkich: "Jego słuchajcie!" (Mt 17, 5). - Święci trzej Mędrcy wyznają go następującym pytaniem: "Gdzie jest nowo narodzony król żydowski?" (Mt 2, 2). - Tłumy zachwycone witają go radosnymi okrzykami w niedzielę palmową: "Hosanna, Królowi Izraela!" (J 12, 13). - I wbrew woli sam Piłat staje się heroldem jego królewskiego posłannictwa, gdy nad krzyżem umieszcza napis, który w trzech językach głosi całemu kulturalnemu światu po łacinie, grecku i żydowsku: "Ten jest Król żydowski!" (Łk 23, 38). Nie dopuść do tego, byś był gorszy od tych świadków. Ślubuj na nowo na sztandar Chrystusowy wierność swemu Królowi. Bądź wierny tam właśnie, gdzie wymaga to ofiary. Ofiary przy warsztacie wśród niewierzących kolegów, ofiary w służbie niewierzącego pana, ofiary w słuchaniu Mszy św., ofiary w walce z namiętnością i grzechem, ofiary w wiernym spełnianiu obowiązków stanu. Jako święta przysięga niech płynie ci z duszy: "Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz" (Łk 9, 57).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze