Uzdrowienie chorych, módl się za nami!
Przystępujemy do rozważania czterech uwielbień, które bliżej objaśniają i naświetlają wezwanie Przyczyno naszej radości.
O Zbawicielu czytamy u św. Łukasza (9, 2): "I rozesłał dwunastu apostołów, by uzdrawiali chorych". Czyż miałby więc ten sam najdobrotliwszy Zbawca odmówić tej mocy cudownej swej Matce? I jeżeli za wstawiennictwem innych Świętych tylu, tylu odzyskało zdrowie, to jakąż dopiero mocą będzie rozporządzać i musi władać Matka Pana i Królowa wszystkich Świętych? Jeżeli ten sam Zbawiciel wysłuchał setnika z Kafarnaum, Herodowego urzędnika, Jaira, to o ileż bardziej wysłucha on Matki swojej, ilekroć wstawi się za cierpiącymi dziećmi ludzkości, za tymi, których on sam jej przekazał testamentem na krzyżu: "Synu, oto matka twoja!" (J 19, 26). Jakże więc krótkowzroczne i nielogiczne jest postępowanie innowierców, którzy słyszeć nie chcą o łaskawej miłości N. Maryi Panny! Zresztą rzecz ta nie potrzebuje dowodów. Rozsiane po wszystkich częściach świata setki i setki miejsc szczególnie uprzywilejowanych, do których ściągają tysiączne pielgrzymki, głoszą skutecznie po wszystkie czasy "Uzdrowienie chorych". Od wieków! A jeżeli nawet na cudownych miejscach zmniejszyła się liczba niezwykłych uzdrowień, to przyczyna tego w zanikającej ufności świata dzisiejszego we wstawiennictwo i potęgę Maryi!
Jak ma się rzecz w tej kwestii z tobą?
Czy może i ty nie zaliczasz się do pokaźnej liczby tych, którzy, że tak powiem, boją się szczególnego działania łaski Boga i Bogarodzicy? Do tych, którzy z pogardliwym współczuciem patrzą na wszystkich, którzy wierzą jeszcze w cuda i z prostoduszną ufnością pielgrzymują do Matki - Uzdrowienia chorych? Do tych, którzy właśnie szermują takimi wyrażeniami, jak "urojenie"! "histeria"! niedorzeczność!" itp.?
To, co kiedyś Zbawiciel rzekł proszącemu go o pomoc, to mówi również tobie. To także mówi ci jego Matka, zawsze gotowa przyjść z pomocą: "Jeśli możesz? Wszystko możliwe jest dla tego, kto wierzy" (Mk 9, 22).
Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.