"Onego czasu rzekł Jezus uczniom swoim: Jeszcze chwila, a nie będziecie Mnie oglądać" (J 16, 16).
Chwila według św. Augustyna oznacza życie ziemskie w porównaniu z wiecznością. Jest ono zarazem ceną szczęścia wiecznego. Stąd to hasło: "Korzystaj z czasu z pamięcią na wieczność!"
Czas tu na ziemi jest niezwykle cenny. "Nic nie ma droższego nad czas!" woła św. Bernard. Dlaczego? Ponieważ w czasie możesz zdobyć sobie skarb najdroższy, najcenniejszy owoc dzieła odkupienia i krwi Jezusa Chrystusa, szczęśliwą wieczność.
Nie igraj więc sobie z czasem, tym bardziej, że i dla ciebie nadejdzie moment decydujący, o którym wspomina Pismo: "że już nie będzie zwłoki" (Ap 10, 6).
Strzeż się marnotrawienia i straty czasu. Nie oddawaj się więc próżniactwu ani tak zwanemu pracowitemu próżnowaniu - nie podejmuj się prac, których ani Bóg, ani przełożeni, ani powołanie nie żąda od ciebie - nie spędzaj czasu bez oglądania się na Boga, w którego służbie, jako chrześcijanin powinieneś stać wiernie - nie nadużywaj czasu do grzechu, a w ten sposób nie obrażaj dawcy czasu, Boga, jego darem.
Nie zaliczaj się do tych, co "cały dzień stoją bezczynnie" (Mt 20, 6). Ani też do "wielu nieużytecznych" (daw. Ps 14, 3). Tym bardziej strzeż się, by cię nie spotkał wyrok jak sługę ewangelicznego, który zagrzebał talent w ziemi (Łk 19, 20). Jest to bolesne, a zarazem ściąga olbrzymią odpowiedzialność, że talenty całkowicie zawodzą!
Zastanów się także nad fatalnymi skutkami lenistwa. "Lenistwo bowiem nauczyło wiele złego" (Syr 33, 28). Lenistwo jest źródłem wszystkich grzechów i wygodną poduszką dla szatana! Nikt jeszcze nie znalazł prawdziwego zadowolenia w lenistwie. Bądź zawsze pszczółką, a nigdy trutniem! "A zatem, dopóki mamy czas, czyńmy dobrze wszystkim!" (Ga 6, 10).
Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.