Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Wspólnota modlitewna
TEKSTY SĄ DOSTĘPNE
TAKŻE PRZEZ:
bezpłatna prenumerata e-mailowa
kanał RSS
DLA WEBMASTERÓW:
dodaj rozmyślania na swojej stronie
"Z Bogiem" — rozmyślania — część 133

"Lecz Jezus mówił: Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią" (Łk 23, 24).
 
Rozpoczął się święty tydzień. Kościół i liturgia pogrążyła się całkowicie w męce Jezusa. Niech więc będzie i twoim hasłem: Współcierpieć! Z Kościołem! Z Mistrzem! Rozważaj zatem ostatnie objawy miłości i cierpienia Jezusa: jego siedem świętych słów na krzyżu.
"Ojcze, przebacz im!" - Nie o swej Matce, nie o przyjaciołach, nie o pobożnych niewiastach, ani nawet o sobie samym myśli on na pierwszym miejscu. Nie, przecież on jest Odkupicielem! A jako Odkupiciel chce biec z pomocą tam, gdzie jej najbardziej potrzeba. Mistrz sercem wielkodusznym modli się za swoich katów i wrogów! On nie tylko ich nie obwinia, ale usprawiedliwia, uniewinnia ich, mimo że obeszli się z nim z tak nieludzkim okrucieństwem.
Ojcze, przebacz im, bo to dzieci twoje, to dzieło twoich rąk! Ojcze, Ty nie możesz chcieć, by zginęli!
Ongiś pięćdziesięciu pachołków króla Ochozjasza wyszydziło Eljasza, a prorok ściągnął ogień z nieba i pochłonął złoczyńców (2 Krl 1, 10). Małe dzieci z Betel lżyły proroka Elizeusza, a on przeklął ich i wyszły niedźwiedzie z lasu i rozszarpały malców (2 Krl 2, 24). Cham naśmiewał się z leżącego bez okrycia ojca i za to Noe przeklął go wraz z jego potomstwem (Rdz 9, 25). Na Golgocie widzimy większego, niż wszyscy patriarchowie i prorocy razem wzięci, a jednak nie ma ani cienia zemsty. Tylko przebaczenie! Kto to pojmie? A skutek tej miłości Odkupiciela? Łotr nawraca się, setnik uwierzył, a wielu odeszło ze skruchą.
Jaką rozporządzałbyś potęgą, gdybyś chciał upodobnić się do Zbawiciela przebaczającego! Przynajmniej nie potępiaj nikogo! Powiedział Jezus: "Bo nie wiedzą, co czynią", a dlaczego ty jesteś tak skory z wyrokiem potępienia? Dlaczego tak spiesznie i tak łatwo skazujesz bliźnich na męki piekielne? Przecież chciałbyś, by ci kiedyś wiele, może bardzo wiele darowano. Dobrze, ale w takim razie przebaczaj i ty. Jeżeli to być musi, to dziś jeszcze! "Odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone!" (Łk 6, 37).

Rozmyślania pochodzą z książki "Z Bogiem" o. Atanazego Bierbauma OFM, wydanej w Krakowie w 1934 r. za aprobatą tamtejszej Kurii Książęco-Metropolitalnej.

« wcześniejsze