Dnia 12-go września pamiątka Najświętszego Imienia Maryi, którą Papież Innocenty XI corocznie kazał obchodzić z okazji wielkiego pogromu Turków pod Wiedniem.
W Aleksandrii męczeństwo św. Hieronidesa, Leoncjusza, Serapiona, Selezjusza, Waleriana i Stratona, którzy za panowania cesarza Maksymiana zostali utopieni w morzu z powodu wiary Chrystusowej.
W Bitynii pamiątka św. Autonoma, Biskupa i Męczennika, który się tam schronił, aby ujść prześladowaniu Dioklecjana. Lecz przez liczne nawrócenia, jakich dokonał, wzbudził znowu wściekłość pogan przeciwko sobie, aż w końcu razu pewnego podczas odprawiania Mszy św. został zabity przy ołtarzu i tak stał się prawdziwą ofiarą krwawą dla Chrystusa.
W Meros we Frygii śmierć męczeńska św. Macedoniusza, Teodolusa i Tacjana, którzy za panowania Juliana Apostaty po wielu innych męczarniach zostali położeni na rozpalonym ruszcie żelaznym, gdzie chwaląc Boga wyzionęli ducha.
W Ikonium w Likaonii pamiątka św. Kuronota, Biskupa, ściętego z polecenia namiestnika Perenniusza.
Pod Pawią uroczystość św. Juwencjusza, Biskupa. Posłany tam został razem ze św. Syrusem przez św. Hermagorasa, ucznia św. Marka Ewangelisty. Tamże głosili obaj Ewangelię Chrystusową i świecili wszędzie wspaniałymi przykładami cnót i wielu cudownymi dziełami, tak, że i miasta sąsiednie nawrócili do Chrystusa. Zasnęli w Panu jako Biskupi i bogaci w zasługi.
W Lyonie złożenie św. Sakerdosa, Biskupa. — W Weronie uroczystość św. Sylwina, Biskupa. — W Anderlecht uroczystość św. Gwidona, Wyznawcy.
Czytania pochodzą z książki wydanej przez Towarzystwo Jezusowe w 1910 r.