Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Z Bogiem - rozmyślania dla świeckich
Wspólnota modlitewna
Decus clericorum (Etyka towarzyska)
Ks. Dr A. Witkowiak

Zadanie duchownych

Zadaniem duchownych jest szerzenie chwały Bożej i zbliżenie człowieka do Boga. Dla osiągnięcia tego celu winniśmy wykorzystać wszelkie dostępne środki: obok nadprzyrodzonych - przyrodzone. Wśród tych ostatnich środków pierwszorzędną rolę odgrywają środki osobowe, zależne od zalet charakteru kapłana i od jego uprzejmości oraz życzliwości dla człowieka.
Chcąc zbliżyć ludzi do Boga, musi kapłan zbliżyć najpierw ludzi do siebie, a więc nie odpychać ich od siebie brakiem taktu i dobrego wychowania zewnętrznego, ale przyciągać ich swą postawą pełną skromności, powagi i dobroci.
Świat nie jest ani zupełnie dobry, ani zupełnie zły, świat jest tylko słaby. Słabi i często zdezorientowani ludzie potrzebują przywódców, którzy mają wiarę w dobro, w postęp i w ostateczne zwycięstwo sprawiedliwości. Słowem świat potrzebuje przywódców i wychowawców, którzy nie stracili wiary w człowieka i którzy potrafią człowieka uszanować. Nie potrzeba udowadniać, że w pierwszym szeregu tych przywódców ludzkości powinni kroczyć ci, którzy z woli Chrystusa mają być "solą ziemi", tzn. kapłani.
"Etyka towarzyska" pragnie w skromnym chociaż stopniu być pomocną w przygotowaniu młodych kapłanów do tej roli, jaką mają w świecie spełnić. Przedstawiając przyjęte dziś zasady i formy współżycia z ludźmi "Etyka towarzyska" chce nas nauczyć poszanowania człowieczeństwa w naszych wiernych i wskazać podstawowe warunki, od których zależy skuteczność duszpasterskiej i kulturalnej działalności duchownych w świecie.

wstecz | spis treści | dalej