Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Z Bogiem - rozmyślania dla świeckich
Wspólnota modlitewna
Decus clericorum (Etyka towarzyska)
Ks. Dr A. Witkowiak

Wykładowca

Pedagogika wskazuje, że osobowość ucznia czy słuchacza jest pewnego rodzaju wykładnikiem osobowości wszystkich jego nauczycieli i wychowawców. Jest to zjawisko na pozór mało widoczne i trudno uchwytne, ale realne i nieuchronne.
Szczęśliwi słuchacze czy uczniowie, dla których nauczyciel czy wykładowca (katecheta, profesor) jest wzorem porządku, sumienności i pracowitości.
Szczególnie ważnym czynnikiem wychowawczym jest punktualność wykładowcy. Jakżeż bowiem wychowawca może wymagać tej cnoty społecznej od swych uczniów, jeśli sam przeciw niej wykracza?
Ponieważ zadaniem wykładowcy jest nie tylko przekazywanie uczniom swej wiedzy, lecz również podniesienie ich poziomu kulturalnego, winien on dbać o przyzwoity i estetyczny wygląd zewnętrzny. Zaniedbania pod tym względem szkodzą nie tylko jemu samemu osobiście, ale również przedmiotowi, który wykłada.
Uczciwość i sprawiedliwość wymaga, by wykładowca był dobrze przygotowany do zajęć, trzymał się w wykładzie właściwego tematu i nie tracił czasu na niepotrzebne dygresje.
By nie razić słuchaczy, wykładowca winien zachowywać w obcowaniu z nimi formy towarzyskie: być opanowanym, nie podnosić głosu, nie unosić się gniewem, lecz raczej korzystać ze środka, który bardziej odpowiada osobowości ludzkiej wychowanków - z perswazji opartej o rzeczową argumentację.
By unikać nieporozumień i nie dawać powodu do narzekania ze strony wychowanków, wykładowca winien zawczasu dokładnie określić swe wymagania przedmiotowe i w ocenie być obiektywnym i bezstronnym.
Zachowanie porządku w uczelni wymaga, żeby wykładowca uzgadniał wszelkie zmiany w planie z zarządem uczelni, jak również powiadamiał na czas o niemożności przybycia na wykłady.

wstecz | spis treści | dalej