Koperta i wysyłanie listów
Podobnie jak papier, koperty winny być białego koloru (względnie z delikatnym odcieniem) i dużego formatu, jeśli listy są bardziej oficjalne, tzn. pisane do osób znaczniejszych.
Sposób adresowania koperty jest mniej więcej ustalony. W pierwszej linii pisze się: W. Pan(i); Obywatel; Jego Eminencja, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy lub Najdostojniejszy (jeśli Biskup jest ordynariuszem) Ksiądz Arcybiskup, Ksiądz Kardynał, Ksiądz Biskup, Ksiądz Generał, Ksiądz Prowincjał; Przewielebny: Ksiądz Prałat, Ksiądz Kanonik, Ksiądz Dziekan, Ksiądz Rektor, Ksiądz Profesor, Ksiądz Superior, Siostra lub Matka Przełożona; Wielebny: Ksiądz Proboszcz, Ksiądz Wikary, Ksiądz Prefekt, Ksiądz Administrator, Ksiądz Kleryk, Ksiądz Diakon, Siostra itd.
W drugiej linii pisze się imię i nazwisko adresata z tytułami naukowymi, np. Mgr lub Dr Wojciech Napieralski. U arcybiskupa metropolity dodaje się pod nazwiskiem, Metropolita (np.) Poznański.
W trzeciej linii pisze się miejscowość, którą się podkreśla.
W czwartej linii pod miejscowością podaje się bliższy adres: ulicę, numer domu i mieszkania, przy miejscowościach prowincjonalnych pocztę i powiat. Adresując list do znanego dygnitarza duchownego czy świeckiego, nie potrzeba podawać bliższego adresu, gdyż suponuje się, że poczta zna jego adres. Jeśli wysyła się list do adresata mieszkającego w tej samej miejscowości, można wtedy napisać zamiast danej miejscowości - ,,w miejscu" i bliższy adres. Na kopercie listów pisanych do adresata, który sam odbiera listy z poczty, pod miejscowością umieszcza się słowa "Poste Restante".
Nazwiska adresata na kopercie nigdy się nie podkreśla. Na odwrocie koperty należy napisać swój adres nadawczy.
Listów posyłanych przez inne osoby nie zakleja się (by im okazać zaufanie). Osoba odbierająca list winna go zaraz w obecności osoby wręczającej zalepić. Posługując się osobami trzecimi do przesłania listu, wypisujemy na kopercie słowa ,,p. b." (par bonte) lub ,,p. g." (przez grzeczność) lub też "ł. o. r." (łaskawie odebrać raczy).
Gdy wypisujemy komuś list polecający do innej osoby, nie zaklejamy go, lecz odczytujemy treść listu osobie zainteresowanej, która następnie wręcza go adresatowi, nie zaklejając go uprzednio.
Na kopercie listu, który wysyłamy przez pocztę, nalepiamy po prawej stronie u góry znaczek pocztowy. Znaczek (zawsze właściwej wartości) należy przylepić starannie, gdyż w przeciwnym razie może to być zrozumiane jako lekceważenie adresata.