Rodzaj papieru listowego
W korespondencji używamy papieru białego (lub ewentualnie z lekkim odcieniem kolorowym). Zaleca się nie używać papieru w kolorach zbyt jaskrawych i z ornamentacjami (ze złoconymi brzegami, malowanymi lub wyciskanymi winietami). W korespondencji prywatnej nie używa się papieru listowego z nadrukami (nazwiska i stanowiska lub sentencji).
Dużego arkusza papieru używa się w listach do przełożonych, dygnitarzy kościelnych i osób piastujących wyższe stanowiska, w listach zaś do innych osób można używać papieru o mniejszym formacie (nigdy go jednak nie rozcinamy, jeśli list jest krótki i jedna karta pozostała niezapisana).
Osoby przeżywające okres żałoby mogą używać białego papieru, kopert i biletów z czarną obwódką, jednakże duchowni na ogół tego nie czynią.
Biletów wizytowych używamy w korespondencji z osobami, z którymi łączą nas bliższe i bardziej poufałe stosunki, wyjąwszy najbliższych krewnych.
Zazwyczaj czynimy to, gdy: a) składamy życzenia imieninowe i świąteczne, b) posyłamy kwiaty i c) zapraszamy na kawę lub skromną herbatę. Używając biletu wizytowego w korespondencji, piszemy na jego odwrocie i podpisujemy się pełnym imieniem i nazwiskiem lub pierwszymi literami nazwiska i imienia.
Zwykle karty pocztowe (nie pisze się na nich rzeczy poufałych) wysyłamy tylko do osób bliskich i w sprawach handlowych. Widokówki z wakacji można wysyłać do wszystkich znajomych, oprócz przełożonych, do których w tym wypadku należy wysłać list z wyrazami pamięci i uszanowania.
Papier, bilety wizytowe, kartki pocztowe i widokówki winny być idealnie czyste, nie poplamione i nie pomięte.