Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Z Bogiem - rozmyślania dla świeckich
Wspólnota modlitewna
Decus clericorum (Etyka towarzyska)
Ks. Dr A. Witkowiak

Gry domowe

Wszelkiego rodzaju gry domowe, jak: szachy, domino, damka, młynki, "człowieku nie irytuj się", karty itd. nie tylko dostarczają nam emocjonującej rozrywki, ale równocześnie są też doskonałym środkiem ćwiczenia spostrzegawczości, bystrości, szybkiej orientacji i zmysłu decyzji, a więc tego wszystkiego, co stanowi istotne elementy inteligencji umysłowej.
Można uprawiać gry o pieniądze, ale pod warunkiem, że:
1) nie zapomina się o istotnym celu gry, jakim jest: odświeżenie sił duchowych i cielesnych i nie zamienia się gry na łatwy sposób osiągnięcia zysków,
2) stawki ustala się w granicach umiarkowanych,
3) wykluczone jest niebezpieczeństwo popadnięcia w namiętność gry, która odciąga od obowiązków, a nawet doprowadza do utraty zdrowia i dobrego imienia.
Gra w karty w gronie przyjaciół i znajomych, i w odpowiedni sposób potraktowana, daje okazję do miłego spędzenia wolnego czasu, wyrabia bystrą orientację i panowanie nad sobą.
Pamiętać też musimy, że zajęci grą stajemy się wdzięcznym przedmiotem obserwacji charakterologicznych. Szczególnie w czasie gry pokazują się wyraźnie i jaskrawo nasze różne słabostki (egoizm, zachłanność, niecierpliwość, złośliwość, brutalność, chęć zrzucenia winy na współpartnera itd.).
Graczom słabszym, o ile z nimi zasiadamy do gry, winniśmy - wymaga tego grzeczność - okazywać wyrozumiałość, a więc wszelkie uwagi zwracać spokojnie i grzecznie.
Nie zasiadajmy do gry z silniejszymi od nas graczami, by ich nie denerwować i nie psuć im gry. Jeśli zaś nas o to proszą, wypada ich uprzedzić, że gramy słabo.
Ci, którzy przyglądają się grze w karty ("kibice"), winni zachować się spokojnie, nie wypowiadać żadnych uwag, nie udzielać rad, nie zdradzać swym zachowaniem radości czy też niezadowolenia z jakości kart partnerów.
Gry w karty nie należy nigdy zbytnio przedłużać (zwłaszcza w domu obcym).
Gospodarz winien dostarczyć grającym tych drobiazgów, których zwyczajnie się używa przy grze (papierosy, zapałki, popielnica, napoje i zakąski - na małych stolikach).
Po wygraniu partii nie przerywamy zaraz gry, ale przeciwnie, proponujemy partnerom dalszą grę, ażeby dać im okazję do odegrania się.

wstecz | spis treści | dalej