Porządek dzienny
Starożytni rozumieli potrzebę zachowania porządku w życiu. Wyrazili ją w znanym przysłowiu: "Ordo est anima rerum" - "Porządek jest duszą rzeczy".
Do zachowania porządku w życiu zachęca nas też Pismo św. w słowach: "Kto miłuje karność, miłuje umiejętność" (Prz 12, 1).
Znane też jest powiedzenie .ascetów chrześcijańskich: "Serva ordinem et ordo te servabit" - "Zachowaj porządek a porządek cię zachowa".
Zachowanie porządku w życiu codziennym wymaga ułożenia regulaminu, który by obejmował całokształt naszego życia i stwarzał ramy czasowe dla najważniejszych jego przejawów. Regulamin ten nie musi być zbyt drobiazgowy i sztywny. Wystarczy regulamin ramowy, który można dostosować dc zmieniających się warunków i nieprzewidzianych okoliczności życia. Gdy zaś z jakichś powodów, od nas niezależnych, nie da się zachować tego ramowego planu dnia i zdarzy się jakieś poważniejsze odstępstwo od niego, należy zaraz po ustąpieniu przeszkód wrócić do ustalonego regulaminu.
Zachowanie porządku dnia w ramach ustalonego regulaminu jest pożyteczne i potrzebne tak ze względów osobistych, jak i społecznych.
Z powodu wrodzonej skłonności do lenistwa grozi każdemu z nas brak jasnej i szybkiej decyzji, niepunktualność, rozpraszanie się wśród różnorodnych projektów i planów oraz strata energii i czasu przy podejmowaniu przygodnie narzucających się zajęć - temu wszystkiemu zapobiega dobrze przemyślany regulamin dnia. Konsekwentne zachowanie tego regulaminu jest doskonałym środkiem do wyrobienia w sobie silnej woli i do zdobycia sztuki panowania nad sobą.
Życie społeczne, które zespala ludzi ze sobą wielu więzami towarzyskimi i społecznymi, domaga się także od nas uporządkowanego życia. Nie zachowując porządku dziennego w ramach ustalonego regulaminu albo sami nie wypełnimy we właściwym czasie naszych społecznych zobowiązań wobec bliźnich, albo też narazimy innych na to, że nie będą mogli wypełnić na czas podjętych zobowiązań, co w konsekwencji będzie źródłem wielu przykrości i szkód.
Każdy regulamin dzienny powinien zasadniczo obejmować i wyznaczać czas takim czynnościom, jak: a) wstawanie i udawanie się na spoczynek, b) zajęcia obowiązkowe, c) posiłki, d) rozrywki oraz e) przyjmowanie i składanie wizyt.