1. Opis historyczny.
W 1233 r. siedmiu patrycjuszy we Florencji, członków pewnej pobożnej kongregacji niepokalanej Dziewicy, modliło się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie modlitwy ukazała im się Matka Boska, nakłaniając ich do opuszczenia świata i wybrania sobie życia doskonałego. Posłuszni wezwaniu, zrzekli się pobożni mężowie wszystkich na świecie godności, majątek rozdali ubogim i ubrani w popielate habity udali się na pustynię, gdzie sześć lat spędzili na bogomyślności. - W czasie modlitwy wieczornej w Wielki Piątek 25 marca 1239 r. ukazała im się powtórnie Najświętsza Maryja Panna jako Matka Bolesna w otoczeniu aniołów, niosących narzędzia Męki Pańskiej i tarczę w ręku ze złotym napisem: "Słudzy Maryi", regułę św. Augustyna, palmę i nowe odzienie czarnego koloru. Wręczając to wszystko świętym pustelnikom, rzekła Maryja łagodnie: "Weźcie to ubranie, które wam podaję; przyjmijcie zarazem i regułę św. Augustyna, ktorą macie w życiu zachowywać, by pod wezwaniem Sług Maryi pracować nad uświęceniem dusz waszych i świata całego przez rozmyślanie o gorzkiej męce Syna mojego i moich boleściach, a przez to otrzymać dnia pewnego palmę wiecznej zapłaty." - Od tego czasu zaczęli święci mężowie nosić czarne habity, a dla wiernych zrobili mały szkaplerz koloru także czarnego Matki Boskiej Bolesnej czyli siedmiu Boleści. Taki jest początek tego szkaplerza. - By nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej jak najwięcej rozpowszechnić, ułożyli oo. Serwici później także koronkę do siedmiu Boleści Matki Bożej.
2. Opis szkaplerza.
Szkaplerz od siedmiu Boleści składa się z dwóch prostokątnych płatków sukna koniecznie czarnego. Ozdoby na szkaplerzu są, dozwolone i dowolne. Tasiemki mogą być jakiekolwiek.
3. Warunki przyjęcia i noszenia.
Przyjmować do szkaplerza Matki Bożej Bolesnej mogą tylko oo. Serwici i kapłani przez nich do tego upoważnieni. Zapisywanie imion nowych członków do księgi Bractwa jest konieczne.
4. Cel.
Celem noszenia tego szkaplerza jest rozważanie męki i boleści Najświętszej Maryi Panny.
5. Przywileje i łaski.