Nauka o Szkaplerzach.
zebrał i ułożył Ks. Franciszek Liss.
"Kto by powątpiewał o wartości nabożeństwa szkaplerznego i zaprzeczał jego przywilejom, okazałby się pysznym wzgardzicielem religii św."
Benedykt XIV, papież.
Czym jest szkaplerz? - Szkaplerz jest to sukienka noszona przez niektóre zakony na habicie, spadająca na piersi i plecy i sięgająca pod kolana i tak szeroka, że z przodu i z tyłu zakrywa całego człowieka. Szkaplerz taki noszą tylko zakonnicy i nazywa się go szkaplerzem wielkim. Wierni noszą tak zwany szkaplerz mały na wierzchu lub pod szatami. Szkaplerz mały składa się z dwóch kwadratowych lub prostokątnych płatków wełnianego sukna (inne formy są niedozwolone) spływających na dwóch tasiemkach na piersi i plecy (scapulae, scapulare - szkaplerz). Szkaplerze małe są różnego gatunku i koloru. U nas najwięcej znany jest:
- Szkaplerz karmelitański lub czarny, brunatny.
- Szkaplerz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny czyli niebieski, modry.
Są oprócz tych, lecz rzadziej używane:
- Szkaplerz Św. Trójcy.
- Szkaplerz Matki Boskiej Bolesnej.
- Szkaplerz Męki Pańskiej.
- Szkaplerzyk Najsłodszego Serca Pana Jezusa.
Podamy wiernym krótką naukę o tych sześciu szkaplerzach, by zachęcić wszystkich do ich przyjmowania i oświecić pod jakimi warunkami można dostąpić niezliczonych łask i odpustów przywiązanych do godnego noszenia świętych szkaplerzy. Św. Alfons Liguori nosił wszystkie szkaplerze i w księdze: "Glorie di Maria" (Chwała Maryi) wszystkim wiernym gorąco poleca tą pobożną praktykę.
Jeżeli ktoś nosi więcej szkaplerzy, może wszystkie nosić przyszyte do dwóch tasiemek (szkaplerza karmelitańskiego nie wolno wkładać ani nosić razem z innymi na jednej tasiemce - Leon XIII, 30 kwietnia 1887 r.) z jakiegokolwiek materiału i koloru. Wyjątkiem jest Szkaplerz Męki Pańskiej i Najsłodszego Serca Jezusa i Maryi - wówczas tasiemki powinny być z czerwonej wełny. Spodni płatek szkaplerza powinien być większy, wierzchni mniejszy, aby było widać ich brzegi. Na zewnątrz z jednej strony szkaplerz św. Trójcy gwoli krzyża, z drugiej Męki Pańskiej. Nie wolno używać jednego płatka i na nim wyszywać różne kolory szkaplerzy. Nie wolno szkaplerzy przyszywać do szat lub nosić w kieszeni bez utracenia przywilejów, lecz można je dla ochrony owinąć w jakimś materiałem. Istnieje przesąd, że trzeba nosić szkaplerze na gołym ciele, lub aby mężczyźni nosili jedną wstążkę pod pachą. Można do szkaplerzy przyszyć krzyżyk lub medalik.
Szkaplerz karmelitański.
Szkaplerz Niepokalanego Poczęcia N.M.P.
Szkaplerz Trójcy Przenajświętszej.
Szkaplerz Matki Boskiej Bolesnej.
Szkaplerz Męki Pańskiej.
Szkaplerz Najsłodszego Serca Pana Jezusa.
IMPRIMATUR.
Pelplini, die 11. Martii a. 1886.
Episcopus Culmensis. + Joannes.