Rzymskie Martyrologium
Śpiewaj z nami GODZINKI
Z Bogiem - rozmyślania dla świeckich
Wspólnota modlitewna
Decus clericorum (Etyka towarzyska)
Ks. Dr A. Witkowiak

Słuchacze

Wykładowca przekazuje nam nie tylko swą wiedzę. Przez swój wpływ kulturalny jest także naszym wychowawcą.
Należy mu się przeto ze strony słuchaczy i wychowanków miłość, szacunek i wdzięczność. Miłym i szlachetnym rysem człowieka jest umiejętność zachowania wdzięczności i szacunku dla swych nauczycieli przez całe życie. le natomiast świadczy o człowieku, jeśli w późniejszym życiu, czy przy przygodnym spotkaniu, czy też na wspólnym terenie pracy, w niewłaściwy sposób odnosi się do swych nauczycieli i wychowawców: zachowuje się w ich obecności jak "równy z równymi" lub okazuje im swą przewagę życiową czy wyższość.
Wykładowców nie należy krytykować ani przed współsłuchaczami, ani przed obcymi ludźmi. Obłudą byłoby okazywanie uprzejmości i życzliwości wychowawcom w oczy, a poza plecami obniżanie ich powagi i autorytetu przez obmowy, żarty czy kpiny.
Szacunek słuchaczy wobec wykładowców winien się przejawiać na zewnątrz w postawie pokornej i uprzejmej, w dawaniu pierwszeństwa na terenie szkoły i w życiu towarzyskim, zachowaniu skupionej uwagi i w przyzwoitym zachowaniu się w czasie wykładów.
Szczególnie rażącą rzeczą dla wykładowców jest przyjmowanie przez słuchacza znudzonej miny i niedbałej pozycji podczas zajęć.
Jeśli słuchaczowi zdarzy się jakieś uchybienie w czasie zajęć, a wykładowca zwróci mu z powodu tego publiczną uwagę lub upomni go, winien on niezwłocznie po wykładzie udać się do wykładowcy, przeprosić go i sprawę wyjaśnić.
Na zajęcia szkolne należy przychodzić punktualnie. Punktualność jest przejawem grzeczności wobec wykładowcy i innych słuchaczy. Jeśli z jakichś przyczyn słuchacz spóźni się na wykład, winien bez pukania wejść na salę, złożyć ukłon wykładowcy, zająć spokojnie swe miejsce, a po wykładzie dopiero wytłumaczyć się ze spóźnienia.
Wykładowcy ze szczególną sympatią odnoszą się do słuchaczy i wychowanków, którzy zdobywają się na samodzielność w studiach i starają się z nimi współpracować także poza obowiązkowymi zajęciami. Najmilszy widok dla nauczycieli i wychowawców - to słuchacz zatopiony w lekturze książek w bibliotece i czasopism w czytelni.
Na egzamin słuchacze winni przywdziać odpowiedni strój (klerycy przywdziewają rewerendę). Wiadomo bowiem, że i zewnętrzny wygląd egzaminowanego ma wpływ na ocenę wyników jego pracy.

wstecz | spis treści | dalej