Pojęcie "etyka towarzyska"
Nazwa "etyka towarzyska" jest przyjęta przez nas dowolnie i oznacza zbiór zasad i form towarzyskiego współżycia z ludźmi.
Formy towarzyskiego współżycia z ludźmi są to pewne powszechnie przyjęte w danym czasie i w danym społeczeństwie zewnętrzne sposoby zachowania się, ujęte jako szczegółowe nakazy i zakazy towarzyskie.
Zasady towarzyskiego współżycia z ludźmi są to pewne ogólne reguły, odnoszące się do stosowania w życiu szczegółowych form towarzyskich.
Zbiór zasad i form towarzyskich można nazwać etyką towarzyską, gdyż jako powszechnie przyjęte reguły i sposoby zachowania się w towarzystwie ludzkim wchodzą one w zakres etyki szczegółowej, zwłaszcza tych jej rozdziałów, które mówią o cnocie towarzyskości i o praktycznym wypełnianiu obowiązków naszych wobec siebie samego i bliźnich..
Inne nazwy używane dla oznaczenia zasad i form życia towarzyskiego są następujące: zwyczaje towarzyskie, kodeks towarzyski, kodeks honorowy, sztuka uprzejmości, o zachowaniu się w towarzystwie, zasady i nakazy dobrego wychowania, savoir-vivre, zasad grzeczności itd.